Rodinný dům není nutné jenom stavět od počátku. Je možné provést rekonstrukci stávající nemovitosti. Třeba staré stodoly. Tak, jako se k tomu rozhodla rodina, která objevila starou a již zchátralou stodolu v krásné přírodě ve Španělsku. Když tuto nemovitost viděli poprvé, bylo jasné, že ji chtějí vlastnit.
Sen o přestavbě
Koupit ji chtěli ne proto, že ji nechají zbořit a že si na jejím místě postaví rodinný dům. Jejich plán byl zcela jiný. Stará stodola, která se jeden čas dokonce používala i jako kravín, měla být základem pro jejich bydlení. Rozhodli se totiž, že tuto původní nemovitost zrekonstruují a nastěhují se do ní. Plán to byl odvážný.
Stará opuštěná stavba
Tato stodola, nebo chcete-li kravín, patřila mezi ty nemovitosti, které byly dlouhou dobu opuštěné. A co více. Uvnitř nebyla ani elektřina, ani zde nebyla zavedena tekoucí voda. To přesně rodinu neodradilo jít si za svým snem a přeměnit původní kamennou budovu v něco, v čem se dá pohodlně a komfortně bydlet.
Ponechali základy
Nemovitost byla postavena ještě postaru, z kamenů. Ty se rozhodli ponechat, ale bylo nutné stěny přece jenom zesílit, aby byla zajištěna dobrá statika a také životnost budovy. Tímto měli vlastně hotovou takzvanou hrubou stavbu a mohli se pustit do práce v interiérech.
Vznikly krásné místnosti
Málokdo by čekal, že krásné místnosti, jak ty společné, tak ty soukromé vlastně vznikly ve staré nemovitosti, které byla před spadnutím. Najednou byl interiér jako proměněný a nabízí vše, co se od současného, tedy od moderního bydlení očekává.
Jak je to s vodou a elektřinou?
I toto se podařilo vyřešit, a to celkem jednoduše. Konkrétně tím způsobem, že byla na pozemku vykopána studna, která se tak stává potřebným zdrojem pitné vody. Dále nelze zapomínat ani na elektřinu. I ta byla vyřešena, a to celkem jednoduše. Díky umístění domu na svahu, kam pravidelně svítí slunce, došlo k využití fotovoltaických panelů, které tak poskytují elektrickou energii v podstatě zcela zdarma.
Fotografie: Kirsten Dirksen