Moli neškrtí, nebzučí, nepáchnou a někdy na ně sotva natrefíte, ale škody umí napáchat větší, než by se mohlo zdát. To mnohdy zjistíte až v okamžiku, kdy vytáhnete oblíbený svetr nebo kabát a objevíte v něm díry.
Mnohem lepší je zasvětit čas a pozornost prevenci, než se molů zbavovat. Když už se ale stane, že je doma objevíte, musíte zakročit. A nepodceňujte přítomnost jednoho toulavého mola. Záhy jich může být docela solidní množství a budete se potýkat s problémem.
Zjistěte, o jaký druh jde
Setkat se doma můžete se dvěma druhy molů. Jedni si pochutnávají na vašem oblečení a druzí raději mouku, krekry, obiloviny, bylinky a koření. Proto je důležité zjistit, zda jde o mola šatního či moučného. Šatní mol zase rád vlnu, hedvábí, kožešinu. Jakmile máte jasno v tom, jaký druh mola to je, můžete se pustit do pátrání a úklidu. Rozhodně to udělejte hned a nečekejte, až naklade larvy do oděvů či do potravin v kuchyni.
Vyhoďte zamořené materiály
Pokud jde o potraviny, vyhoďte vše, kde narazíte na larvy a housenky. Odpadky ihned odneste z domu. Vymyjte nádoby a vymyjte i celou kuchyňskou skřínku, spižírnu. K úklidu použijte ocet naředěný s vodou.
Napadne-li mol vaše oblečení, všechno vyperte na vysoký stupeň a co se dá žehlit, to vyžehlete. Je-li oděv poškozen, zjistěte rozsah poškození, a buď opravte anebo bohužel vyhoďte. Vymyjte skříň a umyjte ji celou – zevnitř i zvenčí.
Jestliže se jedná o velké ložisko larev, housenek a molů – budete muset na pomoc přivolat odborníka. Prohlédněte vše, co je z textilu. Koberce, plyšové hračky, závěsy, látkové rolety, přehozy, deky, ložní prádlo. Zkrátka úplně vše.
Znepříjemněte jim pobyt
Dřív než přikročíte k použití chemických přípravků, zkuste to přírodně. Naše babičky dřív dávaly do skříně mýdlo a nebylo opravdu jen proto, aby prádlo vonělo. Některé vůně odrazují tyto malé a zdánlivě neškodné motýlky. Pověsit si do skříně můžete i levanduli. Osvědčeným trikem je i kousek látky namočený do octa.
Prevence
Máte-li za sebou vyčerpávající úklid, pak je nutné učinit opatření, aby se molům opět nezachtělo svačit na vašich oděvech. Patří zde pravidelné větrání, žehlení prádla po vyprání, pravidelné luxování domácnosti, používání přírodních vůní (bylinky, éterické oleje, mýdlo). Pravidelně uklízejte ve skříních a právě nenošené oblečení skladujte ve vakuových pytlích.
Obrázek: burnspestelimination.com, housewifehowtos.com