Každý úklid domu by měl být spojený také s důkladným vyčištěním toalety. I když je to celkem nepopulární práce, je třeba říci, že je nutná. To proto, že v toaletě může být řada nebezpečných bakterií, které je třeba zahubit. Jak pro eliminaci zápachu, tak i pro eliminaci problémů zdravotního rázu. Ne každý ale čistí toaletu tak, jak se má.
Jak často by se měla toaleta čistit?
Začneme samotnou intenzitou čištění toalety. Je mnoho domácností, kde se záchod čistí spíše jenom sporadicky. Tedy jenom ve chvíli, kdy se dělá velký generální úklid. A to může být vzhledem k výskytu bakterií nedostatečné. Pokud se podíváme na optimální dobu, tak je doporučeno čištění minimálně jednou týdně. A to tak, že uklidíte a vyčistíte jak samotnou mísu, tak vytřete také podlahu a otřete obklady. Jedině tak zajistíte, že vás v této místnosti nečeká ohromné množství bakterií a rizik. Samozřejmě to platí o běžné domácnosti. Když je toaleta využívaná podstatně více, je třeba i častěji uklízet.
Na jaká místa se často zapomíná?
Když lidé uklízejí toaletu, tak je mnoho míst, na které zapomenou. Pokud začneme samotnou mísou, je třeba zaměřit se také na prostor odkud do ní vytéká voda. Není vidět, ale špíny zde může být více než dost. Také nezapomínejte na všechny části prkénka, kde se může špína a bakterie usazovat. A jelikož se mnoho bakterií také šíří vzduchem, měli byste se věnovat třeba i vypínačům, stejně jako klice u dveří, klíčům, nebo různým sprejům, které máte v této místnosti položeny.
Jak by měl vypadat správný úklid? Podívejte se
Nejprve je třeba tuto místnost kompletně vyklidit. Měla by být prázdná. Vyndejte odpadkové koše, stojánek na toaletní papír, různé osvěžovače, stejně jako případné zbytky toaletního papíru a další věci. To co je na vyhození, to vyhoďte. To co se bude vracet důkladně očistěte, nebo omyjte.
Nyní začnete se samotnou toaletní mísou. Doporučujeme používat rukavice a vhodné prostředky. Nejlepší je začít různými gelovými produkty, které dokážete nanést i pod okraj mísy. Následně začnou stékat a působit na celou vnitřní stranu. Takto vyčkejte zhruba 10 minut a potom začněte vnitřní stranu mísy důkladně drhnout. Buď klasickou štětkou, nebo třeba kartáčem. Snažte se odstranit všechny nečistoty skutečně důkladně.
Když máte hotovo, věnujte se okraji toaletní mísy a také samotnému prkénku. Zde je vhodné požít čističe určené na koupelnu, které jsou antibakteriální. Vezměte hadřík a snažte se co nejdůkladněji vyčistit jak prkénko, tak samozřejmě i samotný okraj toaletní mísy. Opět je vhodné přípravek nanést, chvíli nechat působit a poté mechanicky odstranit usazenou špínu.
Věnujte se i čištění celé místnosti
Nezapomínejte na to, že bakterie mohou z mísy létat po celé místnosti toalety. Proto se věnujte obkladům na stěně, ale také podlaze. I tady je vhodné použít antibakteriální čistič, který je užíván v koupelně. Vše nastříkejte a pomocí hadříku otřete. Tak zajistíte, že i stěny a podlaha budou čisté.
Na závěr myslete také na detaily. Na jaké konkrétně? Třeba splachovadlo na toaletě, stejně jako je to i klika u dveří, je to klíč nebo zámek, ale i další věci, na které se běžně sahá. I zde mohou být bakterie, které je třeba eliminovat. Jakmile k tomu dojde, máte jistu, že vaše toaleta je opravdu už dokonale čistá.