Pomocí techniky zvané decoupage můžete ozdobit, kterýkoliv předmět. V dnešním článku se zaměříme na starší nábytek, který mnohdy končí nevyužitý na smetišti. Třeba taková stará židle. Přitom může ještě poměrně dobře sloužit, jako polička zavěšená na stěnu nebo odkládací stolek.
Ať už slouží k jakémukoliv účelu, může vypadat hezky a stát se dokonce dominantním prvkem místnosti. Stejně tak nám mnohdy ve skříních visí nevzhledné a nezajímavé věšáky, které mohou v předsíni oživit odkládací stěnu. Decoupage technika se dá využít nejen na dřevo, sklo, plátno, keramiku, ale i na plast. Takže pokud máte na zahradě starý omšelý plastový nábytek, můžete jej rovněž zkrášlit pomocí této techniky. Použít se dá jak ubrousek, balicí papír, nebo papírová tapeta.
Jak postupovat
Nůžkami si vystřihnete motivy, které budete chtít používat. K lepení se používá lepidlo na decoupage a po zaschnutí obrázek dokonale imituje kresbu. Motiv z ubrousku je velmi jemný a vyžaduje si tintěrnější zpracování, ale dají se dělat i 3D techniky, kdy vzorek vystupuje nad povrch. Z třívrstvého ubrousku se používá jen jedna horní vrstva. U nábytku jako jsou skříně, komody a stolky lze perfektně využít zbytky balicího papíru nebo tapety. Lépe se s tím pracuje, nehrozí roztržení motivu a celkově je to pevnější. Nelepený obrázek přetřete lakem nebo lepidlem na decoupage. Některé typy lepidel se dají použít, jak pro lepení motivu, tak pro finální úpravu. Lepidel na decoupage existuje celá řada.
Nábytek si předem upravte
Pokud budete decoupage používat na staré židle, předem si je připravte. Zbavte starého nátěru, praskliny vytmelte a znovu natřete. Pro popraskaný efekt je možné využít krakelovací laky. Na takto připravené židle naneste lepidlo v místech, kde budete přikládat motiv. Pomocí štětečku nebo houbičky uhlaďte motiv a nechejte pořádně zaschnout. Poté z horní části přelakujte, aby se motiv nikde neodchlipoval.
Fotografie: table and chairs Author: John Bonham licencována pod CC BY 2.0./ www.flickr.com