Vegetariánská jídla nejsou špatná. Tento květák vás o tom přesvědčí. Jak svou chutí, tak i extrémně jednoduchou přípravou. Podívejte se s námi na variance několika receptů, které musíte vyzkoušet. Jak ve chvíli, kdy chcete mít pokoj od masa, tak ve chvíli, kdy chcete zkusit něco nového.
Gratinovaný květák
Skvělá a jednoduchá pochoutka. Gratinovaný květák vznikne tak, že ho jednoduše upečete v zapékací míse. Květák pár minut povaříte a přendáte do zapékací mísy. Tu zalijete klasickou a zakysanou smetanou, kterou dochutíte česnekem a bylinkami. Následně dáte na 10 minut do trouby při teplotě 200 stupňů Celsia. Potom květák zasypete strouhaným sýrem a necháte dalších 10 minut dopéct. A pochoutka je hotová.
Květáková polévka s trochou masa
Neobejdete se bez něho? Tak si ho přidejte do polévky. A to ve formě masových knedlíčků. Základem však bude zeleninový vývar, kam kromě kořenové zeleniny přidáte také pořádné množství květáku. Ten dá chuť nejenom vývaru, ale také ho do polévky na závěr nakrájíte. Oproti klasické květákové polévce však nijak nezahušťujete.
Plněný květák
Velmi originální způsob jeho využití. Vezměte větší květák, krátce ho povařte a nožem do jeho spodní části vykrojte díru. Ta bude následně naplněna směsí mletého masa a zelí, které nejprve orestujete na pánvi. Vše dochuťte a následně směsí květák napěchujte. Potom vložte květák do hlubšího pekáče, zalijte ho trochou vývaru a smetany a dejte do trouby. Doba pečení je asi 30 minut při teplotě 160 stupňů.
Smažený květák
Jednu klasiku na závěr. Jedná se o notoricky známý smažený květák. Ten rozeberte na růžičky a ty krátce povařte ve slané vodě. Nechte je okapat a vystydnout. Následně je můžete obalovat v trojobalu. Tedy mouce, vejci a strouhance. Květák osmažíte na pánvi a můžete podávat s tatarkou a bramborem. A pokud chcete alternativu, můžete květák obalit třeba v těstíčku, nebo lze místo trojobalu použít kukuřičné lupínky.