Pšeničný chléb je základ našeho jídelníčku. Pokud nechcete nekvalitní variantu z obchodů, upečte si svůj. Tady je recept. Budete mít jistotu, že vaše verze chleba nebude obsahovat žádná éčka, bude spojena se správným technologickým postupem, stejně jako můžete sami ovlivnit, jak bude jeho kůrka křupavá. A co je nejlepší? Budete mít hotovo rychleji, než byste se vrátili z obchodu
Toto jsou hlavní ingredience
Podívejte se na seznam ingrediencí, které budete na svůj pšeniční chléb potřebovat. Jedná se o pár běžných věcí, a přesto z nich dokáže vzniknout něco, co budete skutečně nadevšechno milovat. Pro přípravu mějte:
- 150 g pšeničné mouky
- 25 h droždí
- ½ lžičky cukru
- 1 lžičku soli
- 1 lžíci oleje
- 2 hrnky teplé vody
Výše jsou věci, bez kterých se neobejdete. Postupem času, až se naučíte základní pšeničný chléb, můžete zkusit přidat i další věci. Třeba kmín, různé druhy semen a ořechů, nebo další ingredience které pomohou inovovat chuť.
Vytvořte těsto
I když seznam ingrediencí svádí k tomu, že budete potřebovat kvásek, není to nutné. A tak rovnou začnete přípravou těsta. A to samozřejmě tak, že vše smícháte dohromady v míse. Těsto je nutné opravdu velmi důkladně propracovat. Nejlépe potom ručně. Když je těsto hotové, dodržte další technologický postup.
Nejprve chlad, potom teplo
Když je těsto hotové, zabalte ho do potravinové folie a dejte ho do lednice. A to na dobu 8–10 hodin. Potom ho vyndejte a nechte na teplejším místě po dobu 30–60 minut. Tento postup dodržte, jelikož získáte těsto krásně nadýchané. Na teplém místě už by nemělo být zabaleno, jelikož zde bude postupně kynout.
Nyní do trouby
Když těsto nakyne, můžete z něho vytvořit jeden velký, nebo dva větší bochníky. Následně zabalte plech do alobalu. Když je trouba nahřátá na 220 stupňů, takto zabalený chléb vložte přímo do ní a pečte po dobu asi 30 minut. Potom sejměte alobal a nechte dopékat další půl hodinu. Pokud chcete křupavější kůrku, je možná i delší doba.
Nechte vychladnout a ochutnejte
Když uplyne požadovaný čas, je váš pšeničný chléb hotový. Vyndejte ho z trouby, nechte na mřížce vychladnout a poté můžete zakrojit a ochutnat. Je to lahoda, co říkáte?