Urodilo se vám ve vašem ovocném sadu mnoho sladkých a voňavých meruněk? Pak je můžete použít k zhotovení klasiky, kterou je meruňkový džem, který vám vydrží dlouhé měsíce, pokud jej budete vhodným způsobem skladovat.
Jaké suroviny je nutné si pořídit?
Jelikož se jedná o meruňkový džem, budete tedy zcela jistě potřebovat meruňky, a to v množství kilo a půl, pak se také neobejdete bez:
- 1 200 gramů krystalového cukru
- 50 mililitrů vody
- citronové šťávy a půlky citronu
- 10 gramů agaru (želírovací látky) a 50 ml vody
Z tohoto množství ingrediencí získáte zhruba 4 sklenice meruňkového džemu o objemu 500 mililitrů.
Jak postupovat při přípravě meruňkového džemu?
Meruňky vypeckujte a omyjte pod vlažnou vodou. Pak je vložte do velkého hrnce, zasypte cukrem, nalijte do nádoby i vodu a přiveďte k varu. Směs pravidelně míchejte, aby se nepřipalovala. Až se meruňky začnou rozmělňovat a hmota se bude vařit, zakápněte ji citronovou šťávou, důkladně promíchejte a vařte dalších dvacet minut. Mezitím si připravte želírovací látku. To provedete tak, že agar smícháte s vodou pokojové teploty a vytvoříte hladký krém. Pak odstavte rozvařené meruňky z plotny a vmíchejte želírovací látku. Džem tak dobře zhoustne.
Plnění do sklenic a uchovávání
Až budete mít meruňkový džem připravený, po vychladnutí jej napěchujte do čistých a sterilizovaných sklenic s kompatibilním uzávěrem. Nádoby musí být dokonale suché a čisté, aby vám džem po nějakém čase nezplesnivěl. Sklenice naplňte až po vrch a dobře zavíčkujte.
Meruňkový dže uchovávejte na chladném a temném místě. Ideálním místem je například sklep, nebo špajz. Pokud budete džem konzumovat, používejte na sousto vždy čistou a suchou lžíci.
Mějte na paměti, že vaše ovocná směs neobsahuje žádné konzervanty, a tak může podléhat rychlé zkáze a je náchylnější na tvorbu plísní. Používaný džem skladujte v lednici. Tato dobrota je skvělá jak na lívance, tak na palačinky, či k pomazání dortových korpusů.