Kupované uzeniny jsou často plné konzervantů, a tak je nasnadě připravit si doma své vlastní. V případě česnekového vepřového boku to platí rovněž. Samozřejmě si jej můžete zakoupit, ovšem nebude tak dobrý, jako ten, který si sami uvaříte a namarinujete. Pokrm rozvoní celý váš byt a vy se po jeho ochutnání budete jen olizovat.
Co budete potřebovat na přípravu česnekového boku?
Před zahájením vaření si připravte tyto suroviny:
- půl kila syrového vepřového boku
- 600 mililitrů vody
- 4 lžíce soli
- 3 kusy bobkového listu
Také se neobejdete bez: 10 kuliček celého pepře, 5 stroužků česneku, jedné lžičky mleté sladké papriky a mletého pepře.
Jak postupovat při přípravě česnekového boku?
Maso očistěte od nežádoucích částí, pokrájejte na menší kusy, opláchněte pod studenou vodou a dejte chvíli stranou. Do velkého hrnce napusťte vodu, přidejte čtyři lžíce soli, bobkové listy, kuličky pepře, vložte také kusy vepřového boku a přiveďte k varu. Do tekutiny můžete přidat i trochu česneku. Až se maso uvaří do měkka, vyjměte jej do mísy a nechte vychladnout.
Mezitím si připravte marinádu z lisovaných stroužků česneku, sladké mleté papriky, pepře, soli a přidat lze i trochu oleje. Důkladně všechny suroviny promíchejte. Vařený vepřový bůček poté potřete česnekovou směsí s paprikou ze všech stran. Bůček vložte do uzavíratelné nádoby a dejte alespoň pár dní chladit do lednice. Maso natáhne všechny chutě a bude prostě dokonalé.
Servírování česnekového boku
Když vydržíte alespoň den, či dva, můžete vychlazený vepřový bůček podávat. Krájejte jej na tenké plátky a přikusujte k němu ideálně čerstvý kváskový chléb. Skvěle maso doplní i nakládané kyselé okurky, nebo cibulky.
Někdo česnekový bůček pojídá rád i se strouhaným křenem a plnotučnou hořčicí. Svou porci domácí uzeniny si můžete zkrátka upravit dle toho, co vám chutná. Nejvhodnějším nápojem k zapíjení jídla je samozřejmě vychlazené pivo. Vepřový bok uchovávejte v lednici. Je to skutečná pochoutka. Přejeme dobrou chuť!