Tento recept se zcela jistě zalíbí všem milovníkům masitých pokrmů. Nakládaná slanina je opravdová pochoutka a hodí se jak na svačinu s chlebem, tak třeba i na večeři se zavařovanou zeleninou a čerstvým pečivem. Jednoznačně zachutná i celé vaší rodině, nebo přátelům na návštěvě. V chladu a temnu vám vydrží tento skvělý masový pokrm i několik týdnů, ne-li měsíců.
Co budete potřebovat na přípravu nakládané slaniny?
Než se pustíte do práce, obstarejte si tyto suroviny:
- 4 kilogramy libovější slaniny
- 2 litry vody
- 400 gramů soli
Do každé litrové sklenice pak ještě budete vkládat: 2 až 3 stroužky česneku, bobkový list, 2 až 3 kuličky nového koření, 5 až 6 kuliček černého pepře. Množství výše uvedeného masa vám vystačí na šest litrových sklenic.
Jak postupovat při výrobě nakládané slaniny?
Nejprve je nutné si připravit solný nálev. Ve velkém hrnci rozpusťte ve vodě sůl a dejte na plotnu vařit. Poté se pusťte do přípravy slaniny. Tu si omyjte, osušte, nakrájejte na větší kousky a napěchujte postupně do všech šesti sklenic.
Nádoby k nakládání by měly být skutečně dobře vymyté a suché, nejlépe sterilizované, aby se maso předčasně nekazilo. Následně k masu do sklenic přidejte stroužky česneku, bobkové listy, nové koření, černý pepř, přidat můžete i oblíbené bylinky, jako je třeba kopr a na závěr vše zalijte připraveným solný roztokem až po vrch. Sklenice dobře zavíčkujte.
Sterilizace slaniny ve sklenicích
Připravené masové pochoutky vložte ve sklenicích do hlubokého a velkého hrnce, který je vhodný na zavařování. Do něj pak nalijte vodu, aby v ní byly ¾ nádob s masem ponořené. Sterilizujte na mírném plamenu asi dvě hodiny.
Po uplynutí doby sklenice vyjměte, otočte dnem vzhůru a nechte vychladnout na pokojovou teplotu. Posléze nádoby se slaninou vložte ještě do lednice, než se veškerá sůl nesrazí. Nakonec uchovávejte na temném a chladném místě, jako je například sklep.