Záclony často dodávají interiéru na útulnosti. Hodí se jak do obývacího pokoje, ložnice, tak třeba do kuchyně. Mnozí lidé však záclony nemají příliš v lásce a mají na ně jasný názor: jsou to lapače prachu. Pokud patříte mezi příznivce záclon, máme pro vás zajímavý tip, který zajistí, že prach se na nich určitě zachytávat nebude. Zkuste speciální kusy tylové látky lepit přímo na okno, a to buď celé, nebo jen do poloviny. Jak na to bez lepidla?
Účinný trik se škrobem
Pakliže se rozhodnete vyzkoušet lepení tylových záclon na okno, pomůže vám v tomto ohledu roztok zhotovený ze lžíce škrobu a půl litru vody. Škrob ve vodě dobře rozmíchejte až do rozpuštění a tylové záclony do směsi zcela ponořte. Pak už je to jednoduché.
Okna by před lepením záclon měla být zcela čistá a suchá. S lepením tylových záclon začínejte v horní části, a to tak, že postupně rukama záclonu na okně zahlazujte.
Až budete mít tyl nalepený na skle, nechte jej zaschnout. Bude velice dobře držet. A když se vám záclonka znelíbí, stačí ji jen odlepit a škrob jednoduše z okna setřít mokrým hadříkem. Je to jednoduché, a hlavně pro sklo velmi šetrné.
Navíc své záclony udržíte díky škrobu dlouho bílé a v kondici. Přidanou hodnotou této procedury je i to, že roztok se škrobem perfektně hydratuje i vaši pokožku na rukách.
Jaké jsou další možnosti použití škrobu?
Díky škrobení prádlo zůstane déle čisté, a tak je tomu i u již zmíněných záclon. Buď můžete použít speciální škrobící přípravek z obchodu, nebo vyzkoušet i obyčejný sypký škrob, určený na vaření.
Vybrat si můžete buď ten kukuřičný, nebo třeba bramborový. Jsou dvě možnosti, jak prádlo účinně naškrobit. První varianta je namočit ho do lavoru se škrobovým roztokem před praním, nebo jej lze vsypat přímo do nádržky na aviváž během pracího cyklu.
Fotografie: Olga Papsueva