Bramborové lokše podle babiččina receptu


Kdysi v dávných dobách, kdy ještě neexistovaly moderní spotřebiče, pekly naše prababičky a babičky bramborové lokše na kamnech. To jim však na chuti nijak neubíralo, právě naopak. I když máte doma již klasický sporák, můžete si výborné lokše také připravit. V dnešní době je tato pochoutka o to dostupnější a rovněž je snadnější ji připravit.

Jaké ingredience budete potřebovat na bramborové lokše podle babiček?

Na těsto si obstarejte následující suroviny:

  • 1 kilogram brambor
  • 300 až 350 gramů hladké mouky
  • 1 vaječný žloutek
  • špetku soli
  • trochu rostlinného oleje (babičky dávaly sádlo)

Jak připravit bramborové lokše?

Nejprve si oloupejte brambory a uvařte je do měkka v mírně osolené vodě. Až se brambory uvaří, sceďte je a nechte důkladně vychladnout. Až budou studené, pomocí mixéru nebo šťouchadla vytvořte bramborové pyré.

Do něj přidejte vaječný žloutek, špetku soli, prosátou hladkou mouku a trochu slunečnicového oleje na omaštění. Rukama vypracujte homogenní a vláčné těstíčko, z kterého vyválejte na závěr váleček. Ten rozdělte na několik kousků (širokých cca 1,5 cm).

Tvoření bramborových lokšů a fáze opékání

Na pomoučeném vále tvořte pomocí válečku tenké placky ve velikosti klasických palačinek. Dále si rozpalte suchou a čistou pánev na středním plamenu a placky na ní opékejte dozlatova z obou stran.

Upečené lokše můžete po opečení potřít rozpuštěným máslem (praktický tip zkušených babiček). Budou tak údajně chutnější a vláčnější. Pokud chcete péct lokše po staročesku, lze si pořídit i speciální opékací desku na elektřinu. Avšak některé staré chalupy disponují starými kamny s plotnami, na kterých budou placky nejlepší.

Servírování bramborových lokšů

Tyto chutné placky můžete jíst prakticky jakkoliv. Dokonalé budou jak samotné, tak i na sladko a naslano. Plnit je můžete povidly smíchanými s mletým mákem, nebo třeba restovanou cibulkou a oblíbenou klobáskou. Přejeme vám dobrou chuť!

Laisser un commentaire