Bůček se zdá zprvu poměrně nezdravý, avšak malé množství tuku jednou za čas neuškodí. Někteří odborníci dokonce tvrdí, že je prospěšné. Připravte si delikátní chlazenou dobrotu u uzeného bůčku, která se bude hodit jak na svačinu, tak třeba na rychlou večeři. Ocení ji zejména pánové.
Jaké suroviny budete potřebovat na kořeněný bůček ovoněný bylinkami?
Připravte si na studenou chuťovku tyto ingredience:
- 500 gramů uzeného bůčku (nebo libovější slaniny)
- čerstvou petrželku a případně i jiné bylinky dle chuti
- 4 stroužky česneku
- 2 lžičky soli
- 2 lžíce koření adžika
- 1 cibuli
- mletý pepř dle chuti
Jak připravit kořeněný bůček?
Nejprve si očistěte uzený bůček a na jeho povrchu udělejte několik zářezů nožem. Posléze se pusťte do přípravy marinády. Čerstvou petrželku najemno nasekejte, přidejte k ní do misky sůl, prolisovaný česnek a dobře promíchejte. Směs rukama následně navrstvěte do zářezů v mase.
Nezapomeňte si také okořenit uzený bůček trochou mletého pepře a kořením adžika smíchaným s trochou oleje.
Až bude maso namarinované, posypte ho na kolečka pokrájenou cibulí a pečlivě zabalte do potravinové fólie. Nyní umístěte do lednice a nechte „odpočívat“.
Servírování marinovaného bůčku
Po třech dnech maso vyjměte z lednice a na prkénku pokrájejte na tenčí plátky.
Podívejte například s čerstvým chlebem, houskou, bagetkou nebo rohlíkem. Hodit se bude k pokrmu i nakládaná zeleninka, plnotučná hořčice a křen. Přejeme dobrou chuť.
Tip na závěr
Pokud máte rádi pečený bůček, můžete si jej také připravit výše uvedenou metodou. Nejprve si mírně osolené maso upečte do měkka, nechte vychladnout a pak marinujte bylinkami a kořením (vhodná je i mletá sladká paprika v kombinaci s lisovaným česnekem). Nechte rovněž chladit tři dny v lednici, aby bůček nasákl všemi chutěmi. Tento pokrm se hodí k pohoštění návštěvy i na rychlou večeři pro rodinu.