Šťavnaté kvašené okurky s bylinkami podle babiččina receptu


Sterilované kyselé okurky jsou prostě hit. Každá šikovná hospodyňka po sklizni jistě nakládala tuto křehkou a chutnou zeleninu. Nálevy se však liší domácnost od domácnosti. Nejčastěji se používá ten sladkokyselý, či slaný. My vám nyní přinášíme zajímavý babiččin recept na okurky ovoněné bylinkami. Určitě vám zachutnají!

Jaké suroviny budete potřebovat na kvašené okurky podle babičky?

Připravte si následující ingredience na třílitrovou nádobu:

  • 1 a ½ kilogramu menších polních okurek
  • 5 až 6 stroužků česneku
  • sušený tymián
  • sušený kopr
  • 1 feferonku nebo chilli papričku
  • 1 a ½ litru vody
  • 2 lžíce hrubší soli
  • 1 krajíc chleba

Jak postupovat při přípravě babiččiných okurek?

Nejprve si oloupejte česnekové stroužky a pokud jsou velké přepulte je. Dále si omyjte polní okurky, řádně je očistěte od stopek a nechte okapat v cedníku. K ruce si vezměte skleněnou nádobu, kterou nejlépe vysterilizujte. Omýt ji však můžete i horkou vodou. Po usušení sklenice jsou na řadě bylinky, tj. sušený kopr a tymián.

Zhruba jejich polovinu umístěte na dno nádoby. Posléze navrstvěte do sklenice i omyté a očistěné okurky, přidat lze i omytou feferonku nebo chilli papričku, zda chcete zeleninu pálivější.

Příprava solanky a dokončovací fáze

Nálev si vytvoříte tak, že si do hrnce vlijete vodu, pak ji osolíte a necháte povařit zhruba dvě až tři minuty. Nakonec solanku odstavte z plotny a nechte asi deset minut chladnout.

Po uplynutí této doby vlijte roztok na okurky do sklenice. Na vrch nasypte ještě trochu tymiánu, kopru a přikryjte nádobu talířkem. Nechte stát při pokojové teplotě asi pět hodin. Dále na vrch okurek položte ztvrdlý krajíc chleba, ten urychlí fermentaci nálevu.

Po 24 hodinách chléb vyjměte, opět přiklopte talířkem a nechte na chladnějším místě po dobu tří až pěti dnů. Až se okurky nakvasí, vyjměte je ze sklenice a vložte do plastových krabiček. Uchovávejte v lednici nejdéle 14 dní.

Laisser un commentaire