Zejména v zimě je nezbytné pravidelně jíst teplá jídla. Zahřejí vás, dodají vám sílu a pomohou překonat i nachlazení. Co takhle poctivý domácí vývar? Ale ne tak ledajaký. Připravte si jej podle tohoto tradičního receptu, který se předává již po generace. Je silný, chutný, a přitom jeho příprava vůbec není náročná.
Ingredience
- Kuřecí maso, kosti – 2 kg
- Žlutá cibule – 2 ks
- Celer – 1 ks
- Česnek – 5 stroužků
- Mrkev – 4 ks
- Petržel – 2 ks
- Pórek – 1 ks
- Bobkový list – 5 ks
- Tymián – 1 lžička
- Mletý pepř – dle chuti
- Sůl – dle chuti
Nejdřív uvaříme maso
Vložte kuřecí maso do hrnce a podlijte jej vodou. Přiveďte k varu, snižte teplotu a vařte 1 a půl hodiny. Vyjměte kuře z hrnce a přemístěte jej na velký talíř. Část tuku z hrnce dejte pryč, polévka by byla příliš mastná.
Přidáme zeleninu
Maso rozeberte a nakrájejte na menší kousky a poté je vraťte zpět do vývaru. Do hrnce poté přidejte na kousky nakrájenou zeleninu a koření. Vše podlijte větším množstvím vody a znovu přiveďte k varu. Poté snižte teplotu a nechte ještě asi 30 minut probublávat, dokud se zelenina zcela neprovaří a nezměkne. Nezapomeňte polévku několikrát promíchat, dokud je na sporáku.
Vývar je silný a chutný
Díky tomu, že se zelenina nevaří rovnou s masem, ale až později, zachová si barvu, konzistenci i chuť a není rozmočená jako to často ve vývarech bývá. Do polévky můžete k závěru vaření přidat i těstoviny nebo jiné zahuštění dle vaší chuti.
Polévku už není nutné nijak dochucovat umělými kořenícími přípravky. Díky dlouhému vaření má silnou zeleninovou a masovou chuť a je velmi chutná i jen se solí, pepřem a bobkovým listem.
Jak polévku ozvláštnit?
Polévku samozřejmě můžete různě obměňovat, přidávat jiné druhy zeleniny nebo měnit typ těstovin či zavářky. Pokaždé může být polévka jiná, a přesto pořád stejně dobrá. Na zimní večery není nic lepšího. Pokud je navíc doma někdo nemocný, tato polévka jej zaručeně postaví na nohy.