Pampeliška neboli smetánka lékařská je běžně sice považovaná za plevel, avšak v lidovém léčitelství i české kuchyni má všestranné užití. Připravit z ní můžete nejen med, ale i lahodný a zdravý džem. Ten oceníte kdykoliv v roce.
Jaké suroviny budete potřebovat na pampeliškového džemu?
Než se pustíte do vaření, obstarejte si:
- 350 až 400 kusů pampeliškových květů (bez listů a stonků)
- 500 mililitrů vody
- 1 kilogram moučkového cukru
- 1 lžičku citronové soli
- 1 velký čerstvý citron (chemicky neošetřený)
Jak postupovat při přípravě pampeliškového džemu?
Nejprve si musíte obstarat pampeliškové kvítky. Ty sbírejte ideálně ve volné přírodě, nikoliv u silnic a cest. Poté je umístěte do hrnce, podlijte studenou vodou a nechte louhovat asi 7 až 10 hodin. Tak dokonale změknou a zbavíte se i jejich hořkosti.
Následující den pampelišky znovu opláchněte vodou, vymačkejte a přeneste opět do hrnce. Zalijte květy půl litrem vody a vařte asi 15 až 20 minut. Následně na to přidejte kilogram moučkového cukru, jednu lžičku citronové soli a bio citron chemicky neošetřený, který jste pokrájeli na menší kousky. Pokračujte ve vaření asi 7 až 10 minut.
Fáze dokončování pampeliškového džemu a jeho skladování
Až džem v hrnci zezlátne jako med, odstavte jej z plotny a po vychladnutí převeďte přes síto.
Posléze ještě směs duste asi dvě minuty na mírném plamenu.
Nyní si k ruce vezměte důkladně sterilizované sklenice a džem do nich přelijte. Nádoby zavíčkujte a po zchladnutí výrobek skladujte v lednici.
Servírování pampeliškového džemu
Pampeliškový džem oceníte třeba ke snídani na opečeném toustu nebo na rohlíku a housce. Možné je ho použít i k ochucení piškotového těsta, pokud rádi pečete moučníky.
Hodí se ostatně i k naplnění kynutých buchet. Budete se jen oblizovat! Ať už svůj domácí džem upotřebíte jakkoliv, přejeme dobré chutnání.