Nekvete vám orchidej už dlouho, nebo se jí nedaří a rychle vám chřadne přímo před očima? Nejlepším způsobem, jak jí pomoci je vybrat ji z podmínek, kterých se aktuálně nachází – květináče, substrátu a udělat její takzvanou radikální očistu . Ne každý ví, jak správně zacházet s orchidejí při této proceduře. Pokud to uděláte takto a namícháte si zázračný substrát (v obchodě ho nekoupíte) , neexistuje, že by ji to neprovedlo. Mám ověřené na každé z mých devíti rostlinek!
Pokud se rostlince nedaří déle, nečekejte, že pod vlivem jakýchkoliv hnojiv a životabudiče ji proberete. Třeba ji dát do nového speciálního substrátu, který vám zároveň nahradí i hnojiva a umělou výživu
Krok 1.
Takže orchideu vyjměte opatrně z obalu a přeložte do umyvadla. Dávejte velký pozor, abyste nezlomili a nepoškodili kořeny. Čím více, je vyvinutý kořenový systém, tím těsněji bude orchidej uzamčena v obalu. Pokud je to nutné obal raději opatrně nařízněte a rostlinku vytáhněte. Pokud jde rostlinka snadno ven může to být i znak, že kořenů má málo a je slabá.
krok 2
Kořeny opatrně očistěte a zbavte zbytků substrátu. Pokud jsou kořeny navzájem pevně propojeny a nedají se rozplést, nalijte do kbelíku trochu vody pokojové teploty a ponořte kořeny na 10-20 minut . Neponořujte však zbytek rostliny jen kořeny. Potom půjdou kořeny snadno oddělit i prsty. Nakonec můžete zbytky substrátu jednoduše osprchovat – ale pozor na sílu proudu vody. Kořeny, které za žádnou cenu nejdou uvolnit nechte raději tak – neuvolňujte jejich . Platí však, že čím méně starého substrátu zůstane na rostlině, tím lépe.
krok 3
Nyní kořeny musíte pečlivě zkontrolovat – jde o nejdůležitější krok. Shnilé a suché kořeny musí být do jednoho odstraněny. Pokud je poškozena jen část kořene, odstraňte jen tu . Před stříháním kořene si vždy nůžky vydezinfikujte – přes kořeny je rostlinka nejzranitelnější. Nakonec místa po stříhání ošetřete aktivním uhlím nebo mletou skořicí.
krok 4
Soustřeďte se na listy – Jestliže některé suché, odstraňte je. Při stonku buďte velmi opatrní, abyste nepoškodili i zdravé listy a samotnou stonek. Stejně zastřihněte i suché a staré části Šonka.
krok 5
Rostlinku nechte vyschnout asi 2 hodiny . Do květináče může jít nejdříve o 2 hodiny. Před vkládáním do květináče se ujistěte, že v listech není už žádná voda.
Krok 6 – substrát, který vám nahradí hnojiva a drahou výživu z obchodu
Takže základem je piniová kůra, je možné použít běžně prodávanou mulčovací kůru, dávám jí na hodinku preparát do trouby na 50 stupňů a ještě teplou nastříháme na malé kousky – když uschne, už to jde těžko . Druhou složkou dřevěné uhlí-nalámat na malé kousky , třetí perlit a čtvrtou keramzit -Ten jde na dno květináče jako drenážní vrstvu (můžeme nahradit polystyrenem).
Na dno květináče keramzit a potom substrát namíchaný s těchto 3 složek. Květináč by měl mít takovou velikost, aby měla rostlinka na každé straně 1-2 cm volného prostoru.
Orchidej v květináči vyrovnáme aby krček byl rovině s okrajem květináče. Nepritláčame a po přesazování 4-5 dní nezaléváme.