Chtěli byste si část svého domova něčím ozvláštnit? Chtěli byste vašemu domu dodat špetku toho pravého domova? Tak rozhodně neopomínejte bytové textilie, mimo jiné tedy koberce. Koberce vám pomohou ušetřit náklady na domácí vytápění, snižují hlučnost a upraví akustiku v jakékoli místnosti. Také se vyhnete nadměrné prašnosti. A ze všeho nejdůležitější – svým vzhledem dokážou doladit design a vzhled vašeho interiéru. Nabídka je dnes opravdu nekonečná.
Který koberec vybrat?
Koberce lze rozdělit do dvou skupin: Celoplošné a Kusové koberce
Kusové koberce, na které se dnes zaměříme, si můžete pořídit prakticky v jakýchkoli rozměrech, barvách a texturách. Praktická velikost vám umožní jejich jednoduchou manipulaci a aranžování podle vlastních představ.
Pro aplikaci celoplošných koberců možná budete muset vystěhovat všechen nábytek v místnosti, ale na druhou stranu se dají využít nejen jako dekorace, ale i jako výborná tepelná izolace. Vhodné jsou například do dětského pokoje nebo ložnice.
Jak vybrat kusový koberec?
Určitě musíte vzít v úvahu několik hledisek. Jednoznačným měřítkem je materiál, a dále také způsob, jakým byl koberec vyroben. Rovněž je třeba brát v potaz délku kobercového vlasu a jeho celkové rozměry. Také si položte otázku, zda bude jeho vzhled ladit s interiérem či nikoli. Uvažujte ještě nad tím, kde chcete kusový koberec instalovat. Je zřejmé, že bílý kruhový koberec, ačkoli je velice vzhledný, by byl v dětském pokoji vystaven určitému riziku zašpinění.
Proč záleží na materiálu?
Na tuto otázku existuje jednoduchá odpověď – protože žádný koberec není univerzální, a každý je vhodný pro něco jiného. Jeho vlastnosti určuje zejména právě materiál, ze kterého je vyroben. Kvalitní prodejce by měl mít v nabídce materiálů hned několik. Z jakého materiálu tedy kusové koberce mohou být vyrobeny?
- Syntetická vlákna
- Přírodní vlákna
- Kombinace
Syntetické kusové koberce
Výhodou syntetických kusových koberců je určitě to, že drží barvu i po několik let, jsou velmi odolné a snadno udržovatelné. Některé z nich jsou také skvělými izolátory ohně, který se díky nim v případě požáru nešíří. Mezi syntetické materiály řadíme akryl, polyamid, polyester, polyakrylát a polypropylen.
Kusové koberce z přírodních vláken
Přírodní vlákna byste měli zvolit pro reprezentativní účely. Ať už si vyberete přírodní hedvábí, vlnu, bavlnu, sisal nebobambusová či kokosovávlákna, všechny tyto materiály dodají kusovému koberci luxusní vzhled a nejrůznější vlastnosti. Některé mohou pohlcovat nebo naopak dodávat prostředí vlhkost, jiné zahřát vaše bosé nohy. Upozornění – mohou obsahovat nepříjemné částice alergenů a také jejich údržba vyžaduje detailní práci.
Kombinované kusové koberce
Spojením různých vlastností přírodních vláken a syntetického materiálu vznikají kusové koberce kombinované. Vždy se informujte, v jakém poměru jsou tyto látky obsaženy.
Jak se kusové koberce vyrábí?
Tkané
Tkaní koberců je jedním z nejkvalitnějších způsobů jejich výroby. Existují různé tkalcovské techniky, ať už ručně či přístrojově prováděné, při nichž dochází k proplétání osnovních a útkových nití.
Všívané
Většina koberců se vyrábí právě touto technikou. V podstatě jde o to, že se do podkladové tkaniny všívá příze. Takové koberce jsou charakteristické svou jemností a různou kombinací vzhledu.
Vpichované
Technika výroby vpichovaných koberců se dá připodobnit té všívané, ovšem je důležité brát v potaz, že konečný produkt není na tak vysoké kvalitativní úrovní. Do nosné podkladové vrstvy se strojově vpichují vlákna a v drtivé většině je k tomu využíván recyklovaný materiál a lepidla. Za výhodu se ovšem dá označit příznivá cena.
Strojově a ručně vázané
Jedná se o ruční či strojové vázání malých uzlů všelijakých tvarů a barev. Následně se každá řada uzlů protká dvěma útky a špičky prostřihnou.
Chemicky pojené
V této technice se opět používá podkladová textilie, na kterou se ovšem vlákna nevpichují ani nevšívají, ale chemicky lepí. Po nalepení vlasové osnovy a jejím zaschnutí se řeže. A tím vzniká lepený kusový koberec.
Jaká je cena kusového koberce?
To už záleží na tom, jaká technika výroby a jaký materiál je pro vás určujícím parametrem. Podstatně levnější jsou určitě všívané, vpichované a lepené kusové koberce. Naopak za ručně tkané koberce si mnohdy dost plácnete přes kapsu. Rovněž záleží na hustotě vlasu koberce, která určuje především to, jak dlouho vydrží. A v neposlední řadě záleží na materiálu. Přírodní materiály jsou podstatně dražší než ty syntetické.
Výprodej!
Po přečtení tohoto článku byste měli mít relativně jasnou představu o tom, kdy a jaký koberec koupit. Ideální příležitostí k výhodnému nákupu je pochopitelně výprodej kusových koberců. Převážně se jedná o výprodej starších sérií a výběhových kolekcí. Můžete tak narazit na velmi atraktivní designy v kvalitním zpracování a ještě ušetřit.
Kusové koberce – Výprodej skladových zásob a starších kolekcí je k dispozici například ve společnosti BARKOTEX, jejíž kamennou prodejnu najdete v Hradci Králové (každý všední den 9-17 hod). Sortiment je opravdu veliký – nejrůznější rozměry, barvy, vzory a provedení, a to vše za nízké ceny. Tuto společnost je možno nalézt také v Brně a Praze.
Pokud byste měly zájem o nové kolekce, tak ty jsou prezentovány na stránkách společnosti barkotex.cz a jsou pouze na objednávku podle katalogu. Na prodejně jsou k dispozici k některým kobercům vzorníky barevného provedení. Ovšem skladová dostupnost bude zjištěna až při objednání od dodavatele. Kusové koberce si můžeme také nechat vyrobit i na zakázku z celoplošných bytových koberců.