Quilling – jednoduché papírové dekorace

Málokdo ví, co to quilling vlastně znamená. Někdo o tomto cizím slovíčku nikdy neslyšel, jiný možná „cosi“ zaslechl, ale jelikož nevěděl, co to vlastně je, vypustil to z hlavy a někdo se quillingu věnuje a nemůže se ho nabažit. O čem je vlastně řeč?

Co je to quilling?

Quilling nebo také filigrán je výtvarná technika, která využívá papírové proužky, které se stáčí a formují do požadovaného tvaru. Budete-li dostatečně šikovní a zruční, může pod vašima rukama ve finále vzniknout krásný a velice originální obrazec či tvar, který bude zdobit váš interiér. Historie stáčení papíru či jiných materiálů má dlouholetou historii sahající až do středověku, kdy se zruční řeholníci a řeholnice věnovali tomuto umění za pomoci starého, poškozeného papíru a husích brk a vyráběli tak například církevní spisy či jiné předměty.

Potřeby

Pokud jste quillingovým začátečníkem, dovolím si vám doporučit pár pomůcek, díky kterým bude tvoření o něco snadnější a mnohem zábavnější.

  1. Pero na quilling , které slouží ke stáčení papírových proužků, díky čemuž vytvoříte spirálky, které můžete dále formovat.
  2. Lepidlo, nejlépe v lahvičce s uzavíratelnou tenkou hubičkou, díky které budete moci aplikovat lepidlo velice přesně.
  3. Kružnicovou šablonu, je to takový 3D vzorník, na kterém si můžete prohlédnout quillingové tvary. Docela šikovná věcička.
  4. Kovové pinetky, které jsou velice užitečnou pomůckou při uchycování quillingových tvarů. U tvarů jako je například lístek či mimostředná spirálka se bez pinetek neobejdete.
  5. Barevné papíry a samozřejmě papírové proužky

Postup

Základem je vytvoření spirálky, ze které následně vytvoříte požadovaný tvar. PřiQuillingQuilling qullingu se používají papírové proužky různých šířek, nejčastěji však 0,4 cm. Papírové proužky si můžete koupit v obchodě. Je to ale poměrně drahá záležitost a navíc se shání velice těžko, proto se většina kreativních „umělců“, kteří se quillingu věnují, uchyluje k možnosti výroby proužků doma pomocí řezačky, skartovačky či nože. Je to levnější, rychlejší a snadnější. Tak proč ne. Papírový proužek namotejte na špejli, konec přidržte, sejměte ze špejle a nechte maličko rozmotat. Poté kolečko zalepte. Chce to trošičku zručnosti a citu, ale určitě to zvládnete a postupem času si to osvojíte. Vyrobené tvary můžete lepit k sobě čímž vytvoříte prostorovou dekoraci, kterou pak můžete zavěsit například do okna, na dveře, můžete si vyrobit vánoční ozdobičky na stromeček či je můžete lepit na předem připravený arch papíru a vytvořit tak zajímavá a originální přáníčka, jmenovky, cedulky a další.

Ačkoli se to zdá být složité, věřte, že tomu tak není. Stačí chtít a ono to půjde. Uvidíte, že po pár vámi zhotovených výrobcích vás quilling začne bavit, s každým tvarem budete šikovnější a zručnější, váš byt či dům se promění v ateliér výtvarného umělce a rozhodně quillingovými výrobky zaujmete každou návštěvu. Tak do toho!

Obrázek: amazingpunch.com, pinterest.com

Laisser un commentaire