Pokud máte rádi sýry, určitě už znáte tento dezert a patří mezi vaše oblíbené. Pokud jste ho ještě nevyzkoušeli, máte nyní možnost. Buď se pustíte do jeho výroby, nebo si jej můžete jednoduše koupit hotový. Dnes nahlédneme trochu do jeho historie, která spadá až do starověkého Řecka. Na této výtečné pochoutce si pochutnávali řečtí atleti během olympijských her už v roce 776 před Kristem.
Co má společného slavný Marcus Porcius Cato s cheesecake?
Přípravu dezertu pojmenovaný Libum, která je velmi podobná té dnešní, popsal římský voják, politik, řečník a spisovatel Marcus Porcius Cato, který je znám svým výrokem: Ostatně soudím, že Kartágo musí být zničeno. Tento člověk mimo jiné vynikal v oblastech farmaření, vinaření a vaření. Dezert připravoval z jednoho kilogramu sýra, který se nejdříve rozmělnil v hmoždíři a následně přidal kilogram bílé pšeničné mouky, jedno vejce a z této hmoty se vytvořily bochánky. Ty se pak nechaly pomalu zapékat v kamenné peci. Způsob přípravy tohoto koláče rozšířili Římané a teprve o mnoho století později ho převezli přistěhovalci do Ameriky. Nejen o tvarohové pochoutce, ale mnohem více zajímavých informací se dočtete na blogu o jídle Foodspace.
New York CHeesecake
V Americe lahodný dezert zdomácněl a lze říci, že právě v New Yorku patří mezi největší znalce a výrobce cheesecake. V roce 1900 byl dezert tak populární, že skoro každý restaurant pekl svou vlastní verzi s náplní cream cheese. Arnold Reuben junior, který je majitelem legendárního Truf Restaurantu na 49 Avenue de Broadway dokonce tvrdí, že jeho rodina vlastní úplně první recept na tento způsob. Přitom samotný vynález cream cheese je přisuzovaný Williamu Lawrence Chesterovi a objevil se již v roce 1872. Francouzi tvrdí, že u přípravy „dvojníka“ původně normádského sýra z kravského mléka Neufchâtel mu vyšel sýr nezralý s mnohem bohatší a krémovou texturou – cream cheese. Dnes se dá tento dort připravovat na různé způsoby od pečeného, polopečeného až po verzi nepečenou.
Obrázek: foodspace.cz