Kožešiny dodají každému interiéru teplo a útulnost. Jak o ně správně pečovat?

Kožešiny v interiéru vypadají úžasně, ať už máte domov zařízen v moderním, severském, venkovském stylu. Doplňky z kožešiny (polštářky, přehozy, koberečky) dodají každému domovu styl a kouzlo. Interiér tak rázem vypadá útulněji, protože kožešiny mají schopnost vykouzlit dojem tepla.

Mnoho lidí dává přednost umělým kožešinám před přírodními. Důvodů existuje hned několik. Jednak je to nižší cena, pak také láska k zvířatům, kdy se lidem příčí mít doma kožešinku ze zvířete, a také fakt, že o přírodní kožešinu je potřeba se starat, aby vypadala dlouho hezky. Jestliže vás neodrazuje cena, ani fakt, že jde o kožešinu ze zvířete, ale máte obavu o správnou péči, pak pokračujte ve čtení. Není to tak těžké, jak to na první dojem vypadá.

Opotřebovává se srst – nikoliv kůže

Kožešina je tvořená ze dvou částí: kůže a srst. Při běžném používání se opotřebovává/špiní většinou jen srst. Kůže leží na podlaze nebo nějakém nábytku a srst je z horní strany vystavená možnému ušpinění. Vyčistit kůži by bylo dost ošemetné a moc to ani nefunguje, ale vyčistit srst není taková věda. Jak na to?

  • Klepání – pamatujete si, jak naše babičky klepaly koberce? Tak totéž udělejte s kožešinou. Vyklepejte z ní prach, drobky, další nečistoty, které ulpěly v chlupech.

  • Čištění – jakmile máte vyklepáno, můžete přejít k čištění. Použít můžete piliny z nepryskyřičnatého stromu, krupici nebo hrubou mouku (sypký materiál, jež do sebe absorbuje odmašťovadlo a přitom nenadělá škody). Smíchejte odmašťovadlo se sypkým materiálem a směsí srst důkladně vytřete. Nechte chvilku působit a opět kožešinu vyklepejte.

  • Odmašťovadla – použít lze technický líh, technický benzín, aceton anebo nějaké těkavé odmašťovadlo, které dostanete koupit v barvách a lacích.


Větrání kožešiny

Po vyčištění umístěte kožešinu někam, kde může větrat. Měl by tam proudit vzduch, srst musí být směrem nahoru, nesmí na ní pršet nebo být někde, kde je hodně vlhko. Díky tomu se zbavíte nepříjemného zápachu z odmašťovacího přípravku. Pokud jde o ovčí kožešinu, lze ji pročesat hřebenem na psa. Kartáč rozčeše slepenou srst a hezky ji načechrá, takže bude opět jako nová. Kartáčovat můžete v podstatě i pravidelně, když se vám bude zdát, že chlupy leží zplihlé a slepené.

Rady na závěr

Kožešinu vyklepávejte pravidelně a můžete i vyčesávat, čímž se z ní uvolní nečistoty, jako jsou smítka a drobky. Při česání buďte opatrní, aby příliš neprořídla. Nečešte jí zase nějak často. Nedávejte kožešinu zbytečně na místa, kde jí hrozí extrémní znečištění.

Obrázky: ericwestonphoto, stylecaster

Laisser un commentaire