Purpura je směs aromatických bylin, koření, vonných dřevěných pilin a slouží k vytváření aromatických vůní, které umocní ještě více kouzlo Vánoc. O svátcích se purpura klade na rozpálenou plotnu a nasucho se praží, přičemž vydává vůni/kouř.
Mezi purpurou a potpourri tkví rozdíl právě v přípravě a zpracování. Potpourri je vonná směs (bylinek, dřevin, koření) a voní sama od sebe. Různě se aranžuje do nádob nebo ji lze nechat v sáčku. Purpura se zahřívá na plotně, aby se rozvoněla. Voní pak podle toho, co vše obsahuje. Každý si může libovolně namíchat vlastní vůni.
Purpura sice voní i samo o sobě, ale zahřátím se vůně ještě více zintenzivní. Bez zahřátí by se vlastně jednalo o potpourri. A jak si užít vůně purpury i v bytě, kde nemáte pec?
-
Nasypte přibližně 2 lžíce směsi buď přímo na sklokeramickou desku nebo použijte litinový plát na plynovém hořáku. Pro zvýšení bezpečí položte pod směs alobal. Purpura nemá hořet, ale jen doutnat. Tudíž pozor, aby vám neshořela. Teplotu stáhněte na minimum
-
Další možnost, jak nechat pomocí tepla purpuru rozvonět je položit ji na papír na pečení nebo noviny a umístit na ústřední topení
-
V neposlední řadě se nabízí ještě možnost použití aromalampy. Do mističky namísto oleje nasypte purpuru a pod ní zapalte svíčku
Jak namíchat purpuru
Smíchejte bylinky, koření, piliny, které vám voní a pomocí hmoždíře rozdrťte, případně použijte mixér, ale jen na menší otáčky, aby ze směsi něco zbylo. Použít můžete:
-
hřebíček
-
skořici
-
levanduli
-
bobkový list
-
mátu
-
oregáno
-
kardamom
-
heřmánek
-
cedrové dřevo
-
sušené plátky růže
-
pomerančová nebo citronová kůra
-
klidně i sypaný čaj
Přidejte také na jednu hrst vámi namíchané směsi 20 kapek esenciálního oleje, opět libovolná vůně. Nedávejte však sušené ovoce (obsahuje cukr a směs by se připalovala). Namíchanou směs skladujte v uzavřené nádobce a podle potřeby používejte. Doma vyrobená purpura může být i skvělý dárek. Stačí na skleničku připevnit mašli a dárek je na světě.