Zkraťte si dlouhé zimní večery díky vlastnoruční výrobě pletených ponožek. Zvládne to i začátečník

Fotografie: Depositphotos

V chladných měsících není nic příjemnějšího než si obléct huňaté pletené ponožky a uvelebit se na gauč s napínavou knihou a čajem. Zvláště ženy často trpí na studené končetiny a pletené ponožky je tohoto problému snadno zbaví. A co takhle uplést si ponožky sami?

Co budete potřebovat?

  • krátké jehlice střední velikosti
  • vlnu
  • nůžky
Fotografie: ImgurPhotos

Jak postupovat?

Daleko názorněji uvidíte celý postup na videu, ale určitě se vyplatí přečíst i následující instrukce. Pochopíte, že to vůbec není tak složité, jak by se na první pohled mohlo zdát, a s chutí se do toho pustíte.

Zadní strana

Fotografie: ImgurPhotos

Většinou se začíná zadním horním okraji ponožky. Podle požadované velikosti výsledné ponožky si nachystáme potřebný počet ok. Orientačně se dá říci, že pro dětskou velikost 32-35 budeme potřebovat asi 28 ok.

Lem pleteme jeden hladce a jeden obrace. Poslední oko v řadě ale vždy upleteme hladce a na začátku řady první oko sejmeme obrace. Po pár centimetrech od začátku postupujeme dále lícovým žerzejem a holeň upleteme do vhodné výšky.

Pata

Fotografie: ImgurPhotos

Pata bývá považována za nejsložitější část, ale není to tak vždy. Pokud víte, jak na to, není pata o nic těžší než jiné části ponožky. Aby vznikla pata, je nutné v každé lícové řadě po upletení krajového oka splést dvě oka přehozeně a na konci řady pak splést dvě oka hladce.

Tímto způsobem budeme pokračovat do doby, než nám na jehlici zůstane jen 12 ok. Nyní je nutné na konci každé řady přidat jedno oko z protilehlých krajových ok, abychom měli poté zase 28 ok na jehlici jako na počátku pletení.

Špička

Fotografie: ImgurPhotos

Druhá výzva může přijít u špičky. Od paty sem pleteme chodidlo běžným lícovým žerzejem, opět dle velikosti například 17 centimetrů včetně paty. Během pletení samozřejmě můžeme přeměřovat a přikládat ke vzoru.

Aby vznikla spodní špička ponožky, spleteme na začátku každé lícové řady po krajovém oku dvě oka přehozeně a na konci řady pak ještě dvě oka hladce. Tím nám zůstane na jehlici jen deset ok. Takto máme hotovou přední špičku a budeme pokračovat horní polovinou špičky.

To uděláme tak, že na konci každé následující řady přidáme z krajového oka spodní špičky ponožky 1 oko hladce nebo obrace – a tímto způsobem postupujeme, dokud na jehlici opět nemámě 28 ok jako na začátku.

Přední strana

Fotografie: Imgur / Becky Night

Už nám zbývá jen poslední strana ponožky a budeme mít hotovo. Nárt pleteme zase lícovým žerzejem. Obtíže může způsobovat snad jen spojení přední strany s chodidlem. To uděláme tak, že v lícových řadách upleteme poslední oko hladce a z krajového oka chodidla přidáme jedno oko hladce. Poté pletení otočíme a první dvě oka spleteme obrace. V rubových řadách je nutné uplést poslední oko obrace a z kraje chodidla přidat ještě jedno oko obrace. Opět pletení otočíme a první oka splétáme přehozeně. Následně se držíme po vzoru zadní strany a pleteme zbylou část ponožky ve stejné výšce jako lem. Všechna oka následně uzavřeme.

Laisser un commentaire