Léčivé vlastnosti zázvoru jsou prokázány. Značně posiluje imunitu, působí protizánětlivě a dokáže Vás vytáhnout z každé chřipky, nebo se po něm vyplatí sáhnout, i když Vás třeba jen bolí v krku. Kořen zázvoru dokonce pomáhá vyrovnat se s bronchiálním astmatem. Navíc je to skvělé koření, které dodává říz jakémukoli pokrmu. Zároveň je zázvor ale také velmi drahý.
Chcete-li ušetřit nějaké korunky, pokuste se vypěstovat si zázvor na parapetu.
- Domácímu zázvoru se daří velmi dobře. Nesmíte ale zapomenout, že vegetační období této rostliny trvá přibližně 8-10 měsíců. Proto nespěchejte a buďte trpěliví.
- Nejprve musíte koupit kořen zázvoru. Při nákupu věnujte pozornost stavu kořene: musí být tvrdý a hladký na dotek, ne dutý. Musí mít viditelné oddenky.
- Před vysazením rostliny musí být kořen „probuzen“. Chcete-li to provést, namočte ho do teplého roztoku slabého manganistanu draselného a nechte ho namočený několik hodin. Nejlépe přes noc. Kupovaný zázvor totiž potřebujete zbavit inhibitorů (zabraňovače růstu).
- Poté připravte široký květináč a dejte do něj hlínu. Zázvor roste hodně do šířky, proto květináč co nejširší. Do hlíny zasaďte namočený kořen, zhruba do hloubky 5 cm. Pokud máte naklíčený kořen, rašící pupeny směřujte nahoru
- Květináč pak už jen uložte na teplé místo, ale ne na přímé slunce. Pak už stačí jen dostatečně zalévat. Zázvor potřebuje vlhko a dostatek vláhy.
- Můžete ho takto pěstovat na zahradě, nebo klidně rovnou na parapetu. Jak je výše zmíněno, zázvor potřebuje 10 měsíců, než je možné jej sklidit.
- Pak už stačí vždy jen odkrojit kousek zázvoru, který zrovna potřebujete a nechat tak vlastně růst zázvor do nekonečna, nebo jej sklidit celý a proces opakovat a nechat vyrůst zázvor nový.
Sdílejte tenhle geniální způsob jak si doma vypěstovat vlastní zázvor i s vašimi přáteli! Určitě se jim bude také hodit!
zdroj: kakhacker.ru