Domácí bílý jogurt se základem ze zakysané smetany – rychlý, zdravý a neuvěřitelně lahodný

Spread the love


Jogurt patří k tomu nejlepšímu, co můžeme svému zažívání dopřát. A ten domácí je navíc plný prospěšných mikrobiálních kultur.

Jogurt je zkrátka něco, co ke zdravé výživě jednoduše patří. Jde o mléčný výrobek, který si zamilovali dospělí i děti – velmi populární je například na Balkánu, kde se v létě často jeho tekutá varianta pije místo vody, protože dokonale zažene žízeň. A co budete potřebovat k výrobě toho domácího?

K úspěchu vás dovedou jen dvě docela obyčejné ingredience

Vybírejte je proto vždy co nekvalitnější. Mléko volte v bio kvalitě nebo farmářské, a samozřejmě jen s minimální tepelnou úpravou, která by prospěšné bakterie zničila. Smetanu vybírejte poctivou, co nejhustější, a s vyšším obsahem tuku. A v jakém poměru tyto ingredience použít?

  • 1 litr mléka
  • 4 lžíce zakysané smetany

Mléko přiveďte k varu a začněte s přípravou

Mléko nalijte do dostatečně velkého hrnce. Myslete na to, že během vaření vzkypí a malá nádoba by vedla k tomu, že byste museli zbytečně čistit kuchyni. Na mírném ohni ho přiveďte k varu a vařte 5-10 minut. Jakmile máte hotovo, nechte mléko vychladnout. Ideální je teplota okolo 37 °C.

Pokud do mléka ponoříte prst, mělo by příjemně hřát, nikoli pálit. Mnohem spolehlivější je však použití kuchyňského teploměru. Pokud by totiž byla teplota tohoto jogurtového startovače příliš vysoká, oddělila by se od něj syrovátka, což základ tohoto pokrmu spolehlivě zničí.

Zbývá přidat zakysanou smetanu a nechat pracovat přírodu

Nyní v mléku rozmíchejte 4 lžíce zakysané smetany a máte skoro hotovo. Už předem ho můžete rozlít do sklenic a smetanu vmíchávat do nich. Ušetříte si tak další špinavé nádobí. Přes naplněné sklenice přehoďte papírovou utěrku a vše zajistěte gumičkou. Teplo v místnosti odstartuje žádoucí fermentační procesy.

Prospěšné bakterie ze zakysané smetany se začnou množit a postupně zpracovávat mléko okolo sebe. Po pěti až šesti hodinách bude hotovo. Musíte však dát pozor a během této doby sklenicemi nehýbat, jinak můžete nechtěně poměrně křehký proces odehrávající se uvnitř narušit.

Máte hotovo, nezapomeňte si ale odložit napříště

Po této době stačí jogurt ve sklenici zavíčkovat a přesunout do lednice. Vychlazený totiž chutná nejlépe. Ještě předtím si však nezapomeňte dvě lžíce směsi odložit do jiné sklenice pro příští kysání. Zatímco první jogurt se základem ze zakysané smetany bude nejspíše trochu kyselejší, než jste zvyklí, použití dvou odložených lžic místo předchozího receptu vám pomůže se tomuto problému vyhnout. Jogurt tak bude chutnat přesně tak, jako ten, který znáte z obchodu.

Jogurt jako skvělý pomocník pro vaše zdraví

Nezáleží na tom, zda si domácí jogurt dopřejete ve formě nápoje nebo vsadíte na jeho klasičtější variantu. V obou případech skvěle prospěje vašemu trávení a posílí imunitní systém. Jde také o skvělý prostředek proti kocovině. V neposlední řadě se pyšní vysokou sytící schopností, a to při minimálním počtu kalorií. Spolehlivě tedy zažene hlad.

Laisser un commentaire

Votre adresse de messagerie ne sera pas publiée. Les champs obligatoires sont indiqués avec *