Elektřina z brambor: Přírodní baterie, která dokáže rozsvítit celý pokoj až na jeden měsíc

Fotografie: Depositphotos

Brambory mohou sloužit jako alternativní zdroj elektrické energie. Nevěříte? Vyrobte si doma světlo poháněné bramborami.

Brambory jsou vskutku univerzální potravinou. Jsou chutné, výživné a dají se připravit hned na několik způsobů, takže nás jen velmi těžce omrzí. Navíc se jedná o běžně dostupnou surovinu, kterou si zvládnete snadno vypěstovat i sami. V rámci nedávné studie na Hebrejské univerzitě v Jeruzalémě ale odborníci zjistili, že z brambor lze získat elektrickou energii, a mohly by tak sloužit jako její alternativní zdroj. Jak je to možné a jak si z brambory zhotovíte domácí žárovku?

Převratný pokus

Ačkoliv se to může zdát jako hloupost, nedávný pokus na Hebrejské univerzitě potvrdil, že brambory skutečně dokážou produkovat elektrickou energii. Navíc je to mnohem snadnější, než by si člověk řekl. Stačí pouze použít tu správnou metodu. Při té je dokonce možné, aby jeden brambor dokázal napájet dostatek LED světla pro celou místnost, a to na neuvěřitelných 40 dnů.

Fotografie: Pixabay

Potřebovat k tomu budete pouze uvařenou bramboru, zápornou a kladnou elektrodu a malou žárovku. To vše poté zkonstruujete do sebe a vznikne vám přírodní a poměrně levný zdroj světla. Jak je však něco takového vůbec možné? Vysvětlením je kyselina bramborová, která vytváří vodivou reakci mezi elektrodami. Když se poté elektrony spojí, uvolní potřebnou energii, jež rozsvítí žárovku.

Pro zlepšení celého výsledku byly použity brambory, které se vařily po dobu 8 minut a jejich organické tkáně se rozpadly, čímž snížily odpor mezi elektrony. Odborníci poté brambory nakrájeli, a tím zvýšili jejich sílu, a poté každý kousek obložili kovovými deskami. Tímto způsobem tak získali téměř desetinásobný účinek a celá elektrická energie se ještě znatelně zvýšila.

Levný a přírodní zdroj energie

Celý pokus je z pohledu Hebrejské univerzity považován za přelomový, neboť by mohl napomoci ke zpřístupnění elektrické energie i tam, kde si to nemohou lidé dovolit na základě cen této služby. Náklady na elektřinu poháněnou bramborami by totiž byly několikrát menší a také by docházelo k minimálním přírodním škodám.

Fotografie: Pexels

Přesto vše však budoucnost pro tuto metodu výroby elektrické energie nevypadá příliš slibně. Problém je nedostatečná informovanost tamních vládních představitelů a také celkový nedostatek jídla. Pokud totiž brambory nejsou dostačující ani jako potravina pro obyvatele, není zde možnost, že by byly použity jako zdroj elektřiny.

Zdroj: Sciencing

Laisser un commentaire